Рекордни откупи след кибератаки плащат фирмите през 2016 г.

20:16, 13 окт 16 25 371 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Над 2 милиона евро откуп след кибератаки са платили български фирми за година. Средният откуп е 15 хил. евро. Тази година плащаните откупи са рекордни, а модерните разбойници могат да са и 14-годишни.

Това съобщи в Добрич Валентин Генев – специалист по дигитална и фискална сигурност. Той участва в бизнес обучение за малки и средни фирми на тема „Киберсигурност – как да опазим фирмата от модерните разбойници“. Събитието беше организирано от ИАНМСП съвместно с компания Файндейс, Областен информационен център - Добрич, Enterprise Europe Network – Добрич и е част от поредица обучения, които ще се проведат в Пловдив, Добрич, Бургас, Стара Загора и Ловеч. Проучванията са категорични – 60% от атакуваните компании фалират до 6 месеца. Най-застрашен от кибератаки е малкият бизнес. Всяка заплаха може силно да понижи конкурентоспособността. Заради един грешно отворен имейл може да доведете компанията до фалит, посочи лекторът.

Данните сочат още, че едва около 10 на сто от българските фирми взимат мерки, за да защитят базите си с данни и да използват сигурен софтуер. Изпращане на съобщения по електронна поща, които при отварянето донасят вреда. Уебсайтове, от които си сваляте пиратски софтуер, който е предварително заразен. Стари версии на операционни системи, които имат слабости и се използват от хакерите. Според статистиката фирмите броят на хакерите средно по 15 000 евро, за да си откупят откраднатите данни.

Средно по 333 души плащат откупи на хакери всеки ден, за да си върнат важна информация. Това съобщава актуалният доклад на Cisco за кибер сигурността. Жертвите са от цял свят, а хакерите печелят поне 34 млн. долара годишно. Тенденцията е все повече компании, болници и университети да падат в капана на криптовирусите, които блокират критична за дейността им информация. За хакерите е детска игра да влязат в компютри, които са със стар или пиратски софтуер, или във фирми, които не архивират важните данни, или пестят от сигурност и обучения на персонала. В България е хит разпространението на криптовируси чрез електронни фактури, които изглеждат като истински.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама